temat 86 n123tm kl 1, Szkoła, Rozkład, scenariusze, karty pracy, Nowe 123 teraz my

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Dodatkowe scenariusze zajęć dziennych, klasa 1 semestr I
XVIII krąg tematyczny: Dookoła biało
Temat 86. (dodatkowy): Zimowe zabawy sportowe
ZAPIS W DZIENNIKU
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 8. Ćwiczenia sprawdzające „To już potrafię” – figury geometryczne,
orientacja przestrzenna, liczenie w zakresie 8. Zabawy ruchowe na śniegu i lodzie.
CELE – PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA
– zna i stosuje zasady profilaktyki zdrowia
– samodzielnie wykonuje ćwiczenia sprawdzające
– sprawnie liczy i oblicza działania w zakresie 8
– bierze aktywny udział w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
M. cz. 1 s. 93–94, W. (kar-
toniki z liczbami, karto-
niki ze znakami matema-
tycznymi), CD cz. 1 nr 68;
bałwanki z papieru wyko-
nane na zajęciach (scena-
riusz nr 83), tasiemki, kar-
teczki, chorągiewki, kijki;
dodatkowo: okrągłe, owal-
ne, kwadratowe i prosto-
kątne obrazki o tematyce
zimowej w  formacie A4,
pocięte na kawałki i wło-
żone do kopert kartki for-
matu A3 o kształtach po-
dobnych do obrazków (na
ramki), nożyczki, kredki,
klej, czasopisma kolorowe
PLAN ZAJĘĆ
1.
Rozwiązanie krzyżówki związanej z tematem zajęć.
2.
Aspekt porządkowy liczb.
3.
Zabawa ruchowo-naśladowcza przy muzyce.
4.
„To już potrafię” – ćwiczenia sprawdzające (samokontrola): przelicza-
nie do 8, dopełnianie do wskazanej liczby, figury geometryczne, orientacja
w przestrzeni.
5.
Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.
DODATKOWE SYTUACJE DYDAKTYCZNE

Rozważanie aspektów moralnych ujętych w baśni „Królowa Śniegu”.

Układanki obrazkowe: działanie według instrukcji słownej, ćwiczenie gra-
fomotoryczne.

Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych tematycznie z  baśnią
„Królowa Śniegu”: ilustrowanie treści liczmanami, układanie działań za
pomocą kartoników z liczbami i kartoników ze znakami matematycznymi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.
„Sport to zdrowie” – rozwiązywanie krzyżówki związanej z tematem zajęć.

Narysowanie diagramu na tablicy i rozwiązanie krzyżówki przez dzieci (hasło: sport).
Hasła do krzyżówki:
1. Zjeżdżamy na nich z górki. (sanki)
2. Służą do ochrony stóp przed zimnem. (skarpety)
3. Marznie nam na mrozie. (nos)
4. Zjeżdżają na nich zawodnicy slalomem ze stoku. (narty)
5. Na końcu wyścigu. (meta)
1
2
3
4
5

„Sport to zdrowie” – krótka rozmowa o znaczeniu sportu dla zachowania zdrowia.
2.
Aspekt porządkowy liczb.

Ustawienie ośmiu bałwanków w szeregu, przeliczanie i numerowanie bałwanków.
36
Dodatkowe scenariusze zajęć dziennych, klasa 1 semestr I

Nauczyciel pokazuje kartoniki z dowolnymi liczbami od 1 do 8, a wywołane dzieci wykonują wskazane czyn-
ności, np. zdejmują czapeczki trzeciemu i szóstemu bałwankowi, zawiązują tasiemki pierwszemu i ósmemu,
zasłaniają kartkami drugiego i siódmego bałwanka.
3.
„Zamarznięte figury” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci naśladują taniec łyżwiarzy na lodzie przy muzyce „Walca łyżwiarzy” E. Waldteufela. Gdy nauczyciel
wyłącza muzykę, dzieci zamieniają się w nieruchome figurki („zamarzają”). Ponowne włączenie muzyki od-
czarowuje tancerzy, którzy tańczą dalej.
4.
„To już potrafię” – ćwiczenia sprawdzające.

Rozpoznawanie igur geometrycznych (M. ćw. 1 s. 93).

Różnicowanie prawej i lewej strony (M. ćw. 2 s. 93).

Przeliczanie przedmiotów, kolorowanie wskazanych elementów (M. ćw. 3 s. 93).

Dopełnianie do danej liczby wyrażonej znakiem cyfrowym (M. ćw. 4, 5 s. 94).
5.
Zabawy na śniegu i lodzie – zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.
Dzieci jeżdżą na sankach, na łyżwach, bawią się śnieżkami, budują w grupach ze śniegu różnego typu obiekty.

Marsz po śladach za przewodnikiem grupy.

Rozgrzewka: wymachy ramion, nóg, krążenie kolan, klaskanie w ręce, tupanie itp.

Przekładanie kulek w parach.
Uczniowie lepią po jednej kulce śniegowej; ustawiają się parami plecami do siebie w rozkroku, wymieniają się
kulkami nad głowami oraz dołem między nogami (kilka razy).

Podrzucanie i łapanie kulki śniegowej.

Zabawa w śnieżki.
Uczniowie gromadzą śniegowe kulki w środku koła; jedno dziecko stoi przy śnieżkach, pozostałe biegają po
obwodzie koła, dziecko stojące w środku celuje kolejno śnieżkami w biegające dzieci, trafione dziecko odpada
z zabawy. Po zużyciu wszystkich kul śniegowych zabawę można powtórzyć, jeśli dzieci są nią zainteresowane.

Kto dalej rzuci?
Uczniowie rzucają śnieżkami jak najdalej (nauczyciel zaznacza odległość rzutu chorągiewką lub kijkiem).

Udeptywanie labiryntów.
Nauczyciel rozstawia dzieci na obwodzie kwadratu w znacznych odległościach jedno od drugiego i wyznacza
kierunki ruchu (
prosto
,
w prawo
,
w lewo
), a dzieci udeptują ścieżki pod dyktando. Dzieci poruszają się w róż-
nym tempie, ale jednocześnie stosują się do zmieniających się komend, mogą się mijać, a ich ścieżki mogą się
krzyżować. Gdy dojdą mniej więcej do środka kwadratu, zadanie się kończy. Wracają na linię startu, ale każde
staje na początku ścieżki udeptanej przez inne dziecko. Mogą się poruszać tylko po udeptanych dróżkach.

Przeskakiwanie przez murek.
Dzieci lepią lub usypują niewysoki murek ze śniegu. Następnie przeskakują przez niego, wziąwszy odpowiedni
rozbieg. Można utworzyć dwa takie same murki i urządzić zawody dwóch drużyn.

Zabawa uspokajająca.
Dzieci swobodnie biegną slalomem za nauczycielem.

Rytmiczny marsz do szkoły.
DODATKOWE SYTUACJE DYDAKTYCZNE

Rozważanie aspektów moralnych ujętych w baśni „Królowa Śniegu”.

Słuchanie fragmentów baśni czytanych przez nauczyciela.

Analiza i utrwalenie treści etapami.
Po każdej przeczytanej części nauczyciel zadaje pytania dotyczące przeczytanych fragmentów, np. do I części:
Kim byli dla siebie Gerda i Kay? Co przydarzyło się pewnego dnia Kayowi? Jak zmieniło się jego zachowanie?
Z kim pojechał Kay saniami w piękny, zimowy dzień?
; do II części:
Co zrobiła Gerda, gdy zabrakło Kaya? Kogo
spotkała w trakcie swoich poszukiwań? Jaką pomoc otrzymała Gerda od wrony, księżniczki i księcia?
; do III
części:
Co złego się wydarzyło w dalszej części podróży Gerdy? Jakich przyjaciół spotkała Gerda w siedzibie
zbójców?
(małą rozbójniczkę, zwierzęta – rena, gołębia)
Jakiej pomocy udzieliła Gerdzie mała rozbójniczka?
;
do
IV części:
Kto tym razem pomógł Gerdzie? Dlaczego wszyscy tak chętnie pomagali dziewczynce? Dlaczego Kay
był taki obojętny i nieczuły? W jaki sposób Gerda odczarowała Kaya? Jak dalej potoczyły się losy Gerdy i Kaya?
37
Dodatkowe scenariusze zajęć dziennych, klasa 1 semestr I

Rozważanie charakteru zmian, jakie dokonały się w chłopcu, gdy kawałki z zaczarowanego lustra wpadły
mu do oka i serca (zaczął widzieć świat w sposób zły, pokraczny, brzydki, przestał kochać, stał się przykry
i opryskliwy dla innych).

Wyjaśnienie określeń:
zimny jak głaz
,
lodowate serce
,
serce z kamienia
.

Wyłonienie wartości moralnych ukazanych w baśni (przyjaźń, miłość, dobroć, wrażliwość na krzywdę in-
nych, życzliwość, odwaga, wytrwałość). Omówienie znaczenia tych wartości w osiąganiu szlachetnych celów.
Zachęcenie do realizowania ich w życiu osobistym.

Obrazki z rozbitego lusterka – układanki obrazkowe.

Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grup i przygotowuje do wykonania zadania:
W tych kopertach znajdują się
kawałki z rozbitego lusterka, które trzeba poskładać. Są to odbicia krajobrazów z krainy Królowej Śniegu.
Grupa, która ułoży swój obrazek, dobierze do niego odpowiedniego kształtu ramkę i wklei obrazek do ramki.
Następnie ozdobi ramkę wymyślonymi przez siebie wzorami i ozdobami.

Wykonanie zadania według instrukcji nauczyciela. Brzegi ramek po naklejeniu obrazka (zimowego pejzażu
wyciętego z czasopisma kolorowego i pociętego na trzy, cztery części) można wyciąć w różne wzory, pokoloro-
wać lub nakleić różne ozdobne elementy.

Dekoracja zimowa – wystawa prac na tablicy ściennej.

Rozwiązywanie zadań tekstowych
– ilustrowanie treści liczmanami, układanie działań za po-
mocą kartoników z liczbami i kartoników ze znakami matematycznymi.
Przykładowe zadania:
– Gerda spotkała w czasie swojej podróży dwie wrony, trzy gołębie, renifera. Ile zwierząt spotkała Gerda?
– Wejścia do pałacu Królowej Śniegu broniły cztery niedźwiedzie i cztery śnieżne lisy. Ile zwierząt broniło wej-
ścia do pałacu?
– Gerda, wkraczając do pałacu Królowej Śniegu, musiała minąć osiem wrót. Przeszła już pięć bram. Ile jej
jeszcze zostało?
– Na dłonie Gerdy spadło siedem dużych płatków śniegu, cztery się roztopiły. Ile płatków zostało?
– Kay układa napis DOBRO z pięciu kawałków lodu. Ułożył już trzy kawałki. Ile jeszcze zostało mu do ułożenia?
– Podczas swojej podróży Gerda zdobyła wielu przyjaciół: dwóch mieszkańców z Laponii (Laponka i ren), małą
rozbójniczkę, dwie wrony, parę książęcą. Ilu przyjaciół zyskała Gerda?
Anna Koch
38
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mariusz147.htw.pl
  •